O czym pamiętać podpisując umowę najmu?

Przeniesienie się do własnego mieszkania i rozpoczęcie całkowicie samodzielnego życia to jeden z najważniejszych etapów dla człowieka. Wiele osób decyduje się na wyprowadzki do innych miast w celach zawodowych lub edukacyjnych, jednakże nie wszystkich stać na ogromny wydatek, jakim jest zakup nowego mieszkania. W takim wypadku najlepiej zdecydować się na wynajem, który zapewni nam nie tylko miejsce zamieszkania na czas nieokreślony ale również znacznie niższe koszta związane z eksploatacją mieszkania. Decydując się na wynajem przed potencjalnym wynajmującym otwiera się szereg możliwości wyboru. Kiedy już znajdziemy mieszkanie odpowiadające naszym preferencjom, a ostateczna decyzja o najmie została podjęta, przychodzi czas podpisania umowy najmu. Zanim jednak podpiszemy dokument warto zapoznać się z tym, co powinno się w nim znaleźć.

Umowa na czas określony i nieokreślony

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaka powinna znaleźć się w umowie najmu jest określenie czasu, na jaki będzie ona obowiązywać. Umowa najmu może zostać zawiązana na czas określony i nieokreślony. W przypadku czasu określonego w umowie należy sprecyzować konkretną datę jej wygaśnięcia. Jest to bardzo bezpieczny typ umowy, zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. W przypadku umowy na czas nieokreślony na dokumencie nie znajdzie się żaden zapis dotyczący daty wygaśnięcia zobowiązań, dlatego zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą ją rozwiązać praktycznie w każdym momencie. Dość istotną kwestią jest również okres wypowiedzenia umowy, o którym informacje również powinny pojawić się w umowie. Najczęściej pojawia się miesięczny okres wypowiedzenia, jednakże wszystko zależy od indywidualnych preferencji obu stron ustalających warunki umowy.

Informacje dotyczące finansów

Umowa najmu przede wszystkim powinna zawierać informacje finansowe, do których należą kwota miesięcznego czynszu, opłaty za media oraz sposób, w jaki opłata będzie realizowana. Jako, że informacje te muszą być konkretnie sprecyzowane, należy podać również, czy opłaty te są kwotą netto czy brutto. Jeśli nie jesteśmy pewni, możemy spróbować uzyskać pomoc w kancelarii prawnej. Dodatkowo warto zawrzeć informacje o wysokości naliczanych odsetek w przypadku zalegania z miesięczną opłatą oraz określić termin, do którego najemca jest zobowiązany uiścić opłatę za mieszkanie. Do kategorii finansowej zaliczyć można również kaucję, o której należy poinformować w umowie najmu. Najczęściej jej wysokość jest równowartością dwóch miesięcznych czynszów, jednakże należy zaznaczyć, że kaucja jest zwrotna i nawet w przypadku, gdy coś w mieszkaniu zostanie zniszczone, wynajmujący nie może zagarnąć całej kwoty kaucji dla siebie. Z kaucji pobierana jest wyłącznie kwota, która pokryje zniszczenia, co również należy wpisać do umowy najmu.

Poprzedni artykułRozwód krok po kroku
Następny artykułObowiązek informacyjny — co to jest i kiedy się go stosuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj