Ile kosztuje naprawa sprężarek powietrza?

serwis kompresorów powietrza

Kiedy właściciel czy przedsiębiorca zauważy usterkę firmowego sprzętu, niemal od razu zaczyna zastanawiać się, ile kosztuje naprawa. Sprężarki powietrza codziennie są narażone na duże obciążenie, dlatego nawet najnowsze maszyny wymagają czasami serwisowania. Cena naprawy sprężarek powietrza zależy przede wszystkim od ich awarii – sprawdź, od czego jeszcze.

Kiedy potrzebna jest naprawa sprężarki powietrza?

Nawet najnowocześniejsze sprężarki mogą zepsuć się w najmniej spodziewanym momencie. Przyczyn awarii jest wiele: od niewłaściwej obsługi, aż po naturalne zużycie czy niepoprawnie zaplanowana instalacja pneumatyczna. Wszystkie takie czynniki podnoszą ryzyko usterki sprzętu – najczęściej wówczas w sprężarkach dochodzi do:

  • pękania lub odkształcenia uszczelek,
  • spadku jakości sprężonego powietrza,
  • spadku ciśnienia powietrza,
  • przegrzania.

Naprawa sprężarek powietrza

W rzeczywistości o naprawie sprężarki powietrza warto pomyśleć nie po powstaniu usterki, ale już przy zakupie sprzętu. Dzięki temu inwestor zaoszczędzi cenny czas na poszukiwanie zaufanego serwisu – każda godzina bez sprawnej maszyny w zakładzie produkcyjnym oznacza ogromne straty. Naprawa sprężarek powietrza powinna zatem przebiegać szybko i sprawnie.

Jeśli awaria zostanie już zauważona, trzeba koniecznie oddać urządzenie do serwisu. Nie warto liczyć, że wyciek czy głośniejsza niż zwykle praca to tylko chwilowy błąd w działaniu sprzętu, ponieważ może prowadzić do pogłębienia problemu. Czasami odkładanie w czasie wymiany uszczelek powoduje zatarcie mechanizmu i potrzebę zakupu nowych, kosztownych części.

Ile trwa i jak przebiega naprawa sprężarek powietrza?

  1. Kontrola pracy sprężarki

Każdy przegląd czy serwis powinien rozpocząć się od wywiadu z użytkownikiem maszyny, a także oceny sprawności sprężarki powietrza. Specjalista dowiaduje się wówczas, co sygnalizuje o usterce urządzenia, aby postawić trafną diagnozę. Serwisant uruchamia sprzęt, obserwuje parametry oraz sprawdza nieprawidłowości w jego działaniu.

  1. Diagnostyka

Dzięki zebranym informacjom doświadczony profesjonalista stawia tezę o powodzie problemów ze sprężarką – nierzadko postawienie diagnozy wymaga specjalistycznej wiedzy o urządzeniach pneumatycznych. Tezę weryfikuje się, kontrolując stan poszczególnych części maszyny. Jeżeli podobny problem miał już miejsce, warto podzielić się przypuszczeniami podczas rozmowy z serwisantem, gdyż przyspiesza to naprawę sprężarki powietrza.

  1. Remont sprężarki powietrza lub wymiana części

Najważniejszy etap procesu naprawy sprężarki powietrza to regeneracja uszkodzonych komponentów lub ich całkowita wymiana. Części, które zazwyczaj wymagają wymiany to m.in.:

  • zawory,
  • uszczelki,
  • łożyska,
  • separatory oleju.

Jeśli usterka nie jest zbyt poważna, specjalista może dokonać naprawy na miejscu. Często serwisanci przyjeżdżają do klientów z zestawem komponentów do wymiany, co ogranicza koszty oraz usuwa problem przewożenia dużej maszyny przemysłowej.

Naprawa sprężarek powietrza – cena i szybkość

Szybkość przeprowadzenia naprawy sprężarek powietrza to jeden z głównych wyznaczników poziomu usługi. Standardowo serwisy przeprowadza się przed upływem 24 godzin od zgłoszenia awarii. Dłuższa zwłoka oznacza duże straty dla zakładu przemysłowego. Ponadto firmy naprawcze powinny umożliwiać zgłoszenie usterki o dowolnej porze – także w nocy i weekendy. Koniecznie trzeba zwrócić na to uwagę przy zakupie sprzętu oraz przy podpisywaniu umowy serwisowej.

Ile kosztuje naprawa sprężarki powietrza?

Nie warto martwić się wydatkiem takim jak naprawa sprężarki powietrza. Cena usługi uzależniona jest od tego, jak dawno zakupiono urządzenie. Jeśli sprężarka powietrza posiada gwarancję, jej naprawa może być darmowa. Przez dany okres po nabyciu sprzętu awarie są usuwane przez specjalistów bez pobierania opłat. Usterka spowodowana niewykrytą wadą fabryczną również podlega bezpłatnej naprawie. Wówczas komponenty wymienia się na nowe albo zmienia ich położenie na prawidłowe.

Po wygaśnięciu okresu gwarancyjnego należy podpisać umowę serwisową – dokument uwzględnia duże zniżki na serwis sprężarek powietrznych, a także przeglądy techniczne. Warto się na to zdecydować, ponieważ naprawa poważnych awarii może kosztować nawet połowę wartości nowego urządzenia. Złożoność ustaleń umowy serwisowej i bezpieczeństwo z niej wynikające są korzystne dla każdego przedsiębiorcy.

Cena naprawy sprężarek powietrza – od czego jeszcze zależy?

Cena naprawy sprężarek powietrza zależy w dużej mierze od danej firmy serwisowej, a także sporządzonej umowy serwisowej. Warto podpisać taki dokument z przedsiębiorstwami sprzedającymi urządzenia ze względu na gwarancję i kilka innych kwestii.

  • Znajomość modeli sprężarek i kompresorów – sprzedawcy urządzeń bardzo dobrze znają ich konstrukcje, zatem szybko przeprowadzą serwis. Oprócz tego posiadają dogłębną wiedzę oraz doświadczenie w naprawach maszyn.
  • Dostępność części do wymiany – jeśli po awarii niezbędna będzie wymiana danego komponentu, firma sprzedająca części prawdopodobnie posiada element pasujący do danego modelu. Dzięki temu niepotrzebne jest uciążliwe zamawianie mechanizmów od producenta i oczekiwanie na kuriera.
  • Niska cena – zazwyczaj naprawa sprężarki powietrza w przedsiębiorstwie sprzedającym podobne urządzenia jest tańsza niż w innym serwisie. W niektórych przypadkach specjaliści obniżają koszty usługi nawet poza umową serwisową.
  • Wiarygodność – naprawy sprężarek powietrza przeprowadzane przez eksperta doświadczonego w sprzedaży części oraz serwisowaniu są szybkie i rzetelne. Inwestor może mieć pewność, że profesjonalista dołożył wszelkich starań, aby przywrócić maszynę do poprzedniego stanu bez dodatkowych kosztów.

Profilaktyka awarii sprężarek powietrza

Sprężarki i kompresory to sprzęty wymagające często sporej inwestycji, warto więc dbać o nie zgodnie z zaleceniami producenta. Odpowiednia konserwacja i eksploatacja wydłuża żywotność części maszyny oraz redukuje potrzebę przeprowadzania napraw. Do profilaktycznych działań trzeba zaliczyć regularne przeglądy techniczne z zaufanym serwisantem. Fachowiec nie tylko oceni działanie maszyny, ale również oferuje doradztwo w zakresie korzystania z niej, co przydaje się przy rozwiązywaniu problemów z działaniem urządzenia.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir.

Poprzedni artykułKompresor wysokiego ciśnienia – gdzie jest wykorzystywany?
Następny artykułSzkoła bezpłatna – idealny sposób na doskonalenie wiedzy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj