Cechy dobrze zaprojektowanego biura

Prawdziwą twarz firmy możemy ujrzeć, jak zobaczymy miejsce, w którym ta firma się mieści. Pomimo tego, że często wystrój biura jest traktowany przez niektórych jako kwestia drugorzędna, ma on znaczący wpływ na efektywność i kreatywność pracowników. Z jednej strony, przedsiębiorcy skupiają się głównie na odpowiednim zaprojektowaniu przestrzeni dla klientów, oszczędzając na tworzeniu miejsca pracy. Tendencja ta nie przekłada się jednak na efektywne działanie firmy — źle zaprojektowana przestrzeń pracy odstrasza i przytłacza, męcząc pracowników i zmniejszając zarówno ich poziom szczęścia, jak i wydajności. Jak więc zaprojektować przestrzeń, która będzie sprzyjać kreatywnemu myśleniu i pracy?

Odpowiednie oświetlenie

Wedle przepisów BHP. W pomieszczeniu pracy stałej (takim, w którym pracownicy spędzają więcej niż 4 godziny dziennie), musi być zapewniony dostęp zarówno do oświetlenia naturalnego, jak i sztucznego. BHP to jednak w wypadku projektowania biura absolutne minimum. Należy również postarać się o odpowiednią jakość oświetlenia w biurze i w tym celu zmaksymalizować użycie światła naturalnego za dnia. Sprawi to, że pracownicy będą bardziej wypoczęci i skorzy do pracy. W tym celu należy zapewnić w miejscu pracy odpowiednią wielkość okien oraz zwrócić uwagę na to, po jakiej stronie świata pomieszczenie znajduje się dane źródło światła dziennego. Okno skierowane na wschód będzie dawało najwięcej światła w godzinach porannych, natomiast po południu najwięcej światła będzie przybywać z okien skierowanych na zachód. Jeśli biuro ma dużą powierzchnię okien w stosunku do metrażu i nie trzeba się w nim martwić o ilość światła słonecznego, warto zastanowić się nad skierowaniem okien na północ lub południe w celu wpuszczenia mniej rażącego równomiernego światła do pomieszczenia.

Otwarte przestrzenie

Jeśli chcemy zapewnić miejsce pracy dla kilku pracowników, być może lepszym pomysłem od wydzielania przestrzeni na małe, klaustrofobiczne boksy będzie zorganizowanie otwartej przestrzeni do coworkingu. Jeśli charakter zawodu w danej sytuacji temu odpowiada (na przykład osoby wykonujące dużo telefonów powinny mieć zapewnioną prywatność rozmów) stworzenie współdzielonego biura sprzyja współpracy, kreatywności i tworzeniu się więzi między pracownikami. Należy jednak pamiętać, aby przestrzeń nie przytłaczała też swoją otwartością — lepiej unikać pomieszczeń przypominających hale wypełnionych gęsto wydzielonymi miejscami pracy z powodu ich przygnębiającego charakteru. Zamiast tego warto zainteresować się tworzeniem przestronnych pomieszczeń biurowych dla małych grup pracowników (około 8 osób) urządzonych w jasnych kolorach i z dobrym dostępem do światła dziennego.

Ergonomia

Więcej na studioloko.pl/projektowanie-biur

Ergonomiczne miejsce pracy to takie, w którym paradoksalnie, pracownik nie musi myśleć o zdrowej postawie czy odpowiednim nachyleniu głowy. Powinniśmy przy projektowaniu dążyć do tego, aby ustawianie się w pozycji odpowiedniej dla swojego zdrowia i efektywności pracy było procesem intuicyjnym — dzięki temu możemy zmniejszyć negatywny wpływ, jaki praca w biurze ma na nasze zdrowie i jednocześnie zadbać o to, aby brak wygody czy szybkie zmęczenie nie zakłócało rytmu pracy.

Podsumowanie

Podsumowując, odpowiedni projekt biura to funkcja wielu zmiennych. Przy jednoczesnym trzymaniu się budżetu trzeba zaprojektować przestrzeń, która ułatwiłaby pracownikom przepracowanie pełnego etatu bez przemęczania się i zmniejszenia efektywności pracy. Poza samym aspektem projektowania atmosfery wnętrza trzeba się również zająć bardziej technicznymi kwestiami jak między innymi zapewnienie odpowiedniej temperatury czy cyrkulacji powietrza i izolacji dźwiękowej. Jest to powodem, dla którego część przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów.

Poprzedni artykułRola linkowania w pozycjonowaniu stron
Następny artykułDlaczego warto kupować produkty handmade?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj